Genel,

Sürdürebilmek…

Bir başarıyı yakalamak zordur ama seviyeyi düşürmemek daha zor…
Bir ilişkiyi başlatmak da kolay değildir belki ama devam ettirebilmek daha zor…
Diyet yapıp zayıfladınız belki ama kilonuzu korumak daha zor…
Sizi üzen arkadaşınızdan uzaklaşmayı başardınız ama özleminizle başetmek daha zor…
Evinizi köşe bucak bir güzel temizlediniz ama dağıtmamaya çabalamak daha zor…
Kısacası, birşeyleri başlatmak ya da bitirmek, yani yeni kararlar almak kolay da, kararlı olmayı sürdürebilmek zor…

Çocukların kendilerini iyi hissetmek için ihtiyaç duydukları temel yaklaşımlardan biri sürekliliktir. Ritmik ve düzenli bir hayat, çocuğa kendini güvende hissettirir. Yetişkin hayatımızda da öyle değil miyiz? Maaşımızın her ayın belli gününde verilmesi, her akşam aynı evin kapısından girebilmek, arkadaşlarımızın bir yere eğlenmeye giderken her zaman bizi de unutmaması, her evlilik yıldönümünde eşimizin sürprizleri, her sabah bir bardak çay içerek güne başlamak… Tüm bu ritüeller iyi gelir, değerli, önemli, güvende hissederiz hayatın içinde kendimizi. Bu yüzden sürdürebilmek önemlidir. Varlığımızı hissetmek ve başkalarının da bunun farkında olduğunu bilmek, en doğal hakkımız ve ihtiyacımızdır.

Hayatımızı ciddiye almak, neleri sürdürmeye, neleri sonlandırmaya ihtiyacımız var, bunu değerlendirebilmek mümkündür. Gelişigüzel yaşanan günler, gelişigüzel bir geleceğe uzanır. Ama işlevsel olan, yararlı olan, ritmik olan, devamlılığı olan her şey bize can katar, durgunluk yerine hareketlilik, tıkanma yerine akışkanlık hayatımıza yön verir.

Sürdürebilmek, bir şeyi bırakamamak değildir. Gerektiğinde vazgeçebilmeliyiz. Ama bir rotamız, bir stratejimiz varsa yeni yöntemlerle yola devam edebiliriz. Sürdüreceğimiz şey, yeniden deneme arzumuzdur, merak etmeye devam edebilmemizdir.

Çocuğunuz bu öğretmenle mutlu değilse, kendini ifade etmede engellenme yaşıyorsa, o sınıfta kalmayı sürdürmesin, siz en uygun sınıfı aramayı sürdürün.
Eşinizle anlaşma yollarınız tıkandıysa, çözüm üretemiyorsanız, bu kadarmış demeyin, daha kaliteli iletişim için bir çare aramayı sürdürün.
Yaptığınız işe, mesleğinize bağlılığınız kalmadıysa, severek çalışmıyorsanız kaderinize razı olmayın, başka seçenekler var mı, bu yaşta, bu şehirde, bu imkanlarla neler yapabilirsiniz, araştırmayı sürdürün.

Ama daha önce, elinizde olanları değerlendiriyor musunuz sahiden, imkanlarınızı zorluyor musunuz sürdürmek ve başarmak için yoksa hemencecik vaz mı geçiyorsunuz, iyi düşünün.
Sürdürebilmek için çabalamak zor gelebilir ama zorlanmadan gelişme ve değişim olabilir mi? Kalıcı ve doyurucu bir sonuç elde etmek için biraz sabretmek, beklemek gerekmez mi?

Sürdürmek ile sürüklemek arasındaki farka dikkat edin sadece. Sürüklenen bir şeyi sürdürmeyin. Amaçlı, planlı bir süreklilik ve gerektiğinde yeni basamaklara geçmek iyidir ama sürükleyerek değil…

Özden Yılmaz Bilgin
Psikolojik Danışman/Aile Terapisti
0yorum yok

Yazar

Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışma Anabilim Dalı’ndan 1987’de mezun olmuştur. Yüksek Lisansını Ankara Ünivesitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde, Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı programında tamamlamıştır. Çeşitli ilk ve ortaöğrenim kurumlarında psikolojik danışman ve Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde yönetici olarak çalışmıştır. 1996 yılından bu yana psikoterapi ve kişisel gelişim alanına yönelmiştir. İletişim becerileri eğitimi, halkla ilişkiler, liderlik ve motivasyon, stres yönetimi, öfke yönetimi, sınav kaygısı, aile eğitimi gibi çeşitli kurs ve seminerlerde eğitimci olmuş, panel, toplantı ve konferanslarda konuşmuştur. 2009 yılında TRT Radyo 1 Kampus programında üniversiteye hazırlık konusunda danışmanlık, 2010 yılında TRT Ankara Radyosunda bir yıl süreyle her Perşembe akşamı iletişim ve yaşam becerileri konusunda program yapmıştır. 2003-2008 yılları arasında yönetim kurulunda da görev aldığı Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’nin “Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birimi”nde çalışmıştır. Bilişsel Davranışçı Terapi, Pozitif Psikoterapi ve Aile Terapisi, Oyun Terapisi, Sanatla Terapi ve Yaratıcılık Eğitimi, Transaksiyonel Analiz, Sistemik Psikoterapi, Psikodrama ve Yaratıcı Drama liderlik eğitimlerini almıştır. Bu alanlarda mesleki gelişim ve psikoterapist yetiştirme eğitimleri vermektedir. Kurucusu olduğu Olgu Psikolojik Danışma Merkezi’nde aile terapisi ve bireysel terapi, oyunla terapi, grupla psikolojik danışma hizmetlerini sunmaya, kurum ve kuruluşlara liderlik, motivasyon, kurumsal gelişim ve süpervizyon, personel eğitimi programları hazırlama, eğitim yapma, kişisel ve kurumsal gelişim konularında danışmanlık hizmeti verme hizmetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla