Genel,

İÇİMİZ DIŞIMIZ BİR

İçi dışı bir insanları severiz genellikle. Dürüst olan, çekinmeden, olanca açıklığıyla bize düşüncelerini söyleyen insanlar güven verir. Düşünceleri hoşumuza gitmese bile, kendini ifade ediyor oluşuna saygı duyarız. Gizlemiyor, saklamıyor, ne ise onu söylüyor…

Bazı insanlar öyle mi oysa…. Ne düşünüyor, ne hissediyor bilemezsiniz. “Fark etmez” der, “sen nasıl istersen” der, benim için hepsi aynı” der, “sen karar ver” der… Onun adına karar vermek istemezseniz, bu kez de amma uzatıyorsun diye eleştirilirsiniz! 

Hepimizin günlük hayatın içinde kimi zaman tam olarak hissettiğimizi, düşündüğümüzü söylemekten kaçındığımız zamanlar olur. Yanlış anlarlar, yanlış düşünürler diye endişelenip kendimizi geri çekeriz. “Neyse şimdi, konuşmayayım da konu uzamasın” diyen, “onun memnun olması yeter” diye kendi isteğini yok sayan, “benim düşüncelerimi beğenmezler belki” diye utanıp susan ne çok insan vardır kim bilir. Ama böyle susmak bir işe yaramaz pek. Tam aksi bu yüzden  pek çok çatışma yaşarız, kaybımız olur, yaralanırız… “Niye söylemedin” diye kızarlar bize, “keşke haberim olsaydı” diye üzülmemize yol açarlar…  Yeterince açık davranamadığımız için oluşan kayıplarımızı telafi etmek çok zor olur…

Siz de bir bakın kendinize. İlişkilerinizde açık, dürüst, net olmayı tercih edebiliyor musunuz? İçinizden geçenleri nazikçe ama kararlıca karşınızdakine söyleyebiliyor musunuz? 

Bizi çok korkutuyorlar. Aman kalp kırma, aman senden bilmesinler, aman kimseyi kızdırma, aman dikkat çekme diye çok susturuyorlar. Oysa, kalp kırmadan da hayır diyebiliriz. Kimseyi incitmeden de itiraz edebiliriz. Bunların nasıl olacağını bilmiyorsak öğrenebiliriz!

Behçet  Necatigil,  “sevgilerde” isimli şiirinin dizelerinde, “bir bakış bile yeterken anlatmaya  herşeyi/kalbinizi dolduran duygular kalbinizde kaldı” diye seslenir. “siz geniş zamanlar umuyordunuz/ çirkindi dar vakitlerde bir sevgiyi söylemek/ yılların telaşlarda bu kadar çabuk geçeceği/ aklınıza gelmezdi” diye devam eder, “gizli bahçenizde açan çiçekler vardı/gecelerde ve yalnız/ vermeye az buldunuz/yahut vakit olmadı” diye bitirir…

Sizin de gizli bahçeleriniz var. Oralarda açan çiçekleri sevdiklerinizle paylaşın. Çocuklarınızla, ailenizle, arkadaşlarınızla ilişkilerinizde açık, net olmaya çabalayın.

İlle de çocuklarınız!

Onlara, ne için olursa olsun bencil ve çıkarcı olmamayı öğretin. Açıkça söyleyin, “bazen büyük büyük adamlar, kadınlar göz göre haksızlık yapabilir, ikiyüzlülük yapabilir, yalan söyleyebilir ve iftira atabilir. Bunu tercih eden insanlar yaşayabilir ülkemizde. Ama sen farklı olabilirsin, adaleti, dürüstlüğü, hakkı savunabilirsin” diye açıklayın.

Model olun çocuklarınıza, içiniz dışınız bir olun.

0yorum yok

Yazar

Profilim henüz hazır değil... ;)

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla