Genel,

Çocuklar ve Teknoloji Kullanımı Hakkında…

Çocukların teknoloji kullanımı hakkında çok soru alıyoruz. Kaçınılmaz olanla nasıl buluşulacak? Teknoloji kullanımı ve sanal dünya ile çocuklar ne zaman karşılaşacak? Telefonu ellerine vermeye mecbur muyuz yoksa bir tercih mi yapıyoruz?

Bu konuya, öncelikle çocuk gelişimini inceleyerek başlayalım. Çocukların beyin gelişimin en hızlı olduğu dönemin yaşamın ilk üç yılı olduğunu biliyor musunuz? Bu dönemde beyin gelişiminin % 80’i tamamlanır ve beynimiz nerdeyse yetişkinlikteki boyutuna ulaşır. Bundan sonraki yılarda da gelişim devam eder ama hızı azalır. Beyin gelişimi aşağı yukarı 18 yaşa kadar devam eder, sonrasında daha da yavaşlayarak 30’una kadar sürer. (Son araştırmalar, 26 yaşta halen karar verme ile ilgili beyin bölgelerinde gelişimin sürdüğünü göstermiştir. Bu yüzden daha erken evlenme kararı almamanız iyi olur )

Bu dönemde çocuğun ihtiyacı, sağlıklı bir çevrede büyümektir. Bu da, yeterli beslenme ve sağlıklı uyuyabilme koşullarının sağlanması, kendisini seven ve onaylayan, varlığını hissetmesine yol açan fiziksel ve duygusal teması sağlayan yetişkinlerle büyüyebilme olanağına sahip olabilmesi anlamına gelir. Sesinizi duymaya, elinizden tutmaya, sizinle dans etmeye, düşe kalka yürümeyi denemeye, eline aldığı şeyleri keşfederek, kırarak dökerek tanımaya, bol bol oynamaya ihtiyacı vardır. Yoksa, eğlenmek için cep telefonunuzdaki videolara, öğrenmek için IPAD ekranına, akıllı olmak için bilgisayarda oyunlar oynamaya değil…

Çocuklara 3 yaşa kadar cep telefonu, bilgisayar vermeniz uygun değildir. Sonrasında da kontrollü bir şekilde, günde 30- 40 dakikayı  aşmasın. Okulla birlikte, alışkanlıklar yeni bir boyut alacaktır. Çocuğunuzla, öğrenme ve keşfetme ihtiyacını da giderecek düzenlemeler yapmanız mümkündür. Ne telefondan, ne bilgisayardan ve sanal dünyadan uzak yaşamak mümkün değil, geleceğin mesleklerinin neler olacağını bile öngöremiyoruz artık.  Burada bütün mesele, çocuğun teknoloji kullanımında dengeli bir tutuma sahip olup olamadığıdır.

Kısacası, çocuğunuzla siz oynamazsanız o da en kolay oyun aracı olarak bilgisayarla, videolarla buluşur. Sizinle ya da arkadaşlarıyla hayatı keşfedemezse, sanal dünyayı keşfe çalışır. Sizinle ya da yaşıtlarıyla yeni bir şey üretmenin, başarmanın hazzını yaşayamazsa, internette yarışmalı oyunlara katılır.

Çocuğun kendisinin teknoloji bağımlısı olması mümkün değildir, buna olanak veren biz yetişkinleriz, kolayca yemeğini yedirmek için, başımızı dinlemek için, arkadaşlarıyla ne yaptıklarına bakmaya üşendiğimiz için, böylesi kolayımıza geldiği için çocuğumuzun eline bir cep telefonu verir ya da odasında bilgisayarla onu  başıboş bırakırız.

Yani değişen dünyaya biz uyum sağlayamadık daha, önce bunu çözmemiz gerekir…

-yorum yok

Yazar

Profilim henüz hazır değil... ;)

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla