Genel,

Bir Doğumgünü Dileği : Sevginin Önünde Eğil Kızım …

                                                          “Bütün insanları dostun bil, kardeşin bil kızım

                                                          Sevincin ürünüdür insan, nefretin  değil kızım,

                                                          Zulmün önünde dimdik tut onurunu

                                                          Sevginin önünde eğil kızım…”(Ataol Behramoğlu)

 

Bugün doğumgünün. Sen yeryüzüne gelmeye karar vereli 11 yıl olmuş. Bütün bu zaman içinde seni tanıyan herkese sevinç verdin, neşeli, hareketli, paylaşmayı seven, duyarlı bir çocuk oldun. Seni tanıyanlar,  oluşturduğun  sevgi çemberinin içine giriyorlar hemen, gülümsemene karşılık veriyor, seni kucaklamak istiyorlar.  Ailen, arkadaşların, öğretmenlerin, herkes seninle zaman geçirmekten zevk alıyor. Senin olduğun yerde herkes kendini değerli hissediyor.

                Canım kızım, sen tüm bu özelliklerinle yaşamayı, böyle büyümeyi tercih ettin. Bundan sonra da, sevgi ve    huzur dolu, saygın bir yaşam sürdürmeni diliyorum. Bununla birlikte, sana bazı önerilerim var. Belki işine yararlar, ne dersin?

                Senin ilişkilerinde ölçütün sevgi-saygı olsun her zaman. Ama bil ki, sen böyle olunca herkes böyle olmayacak. Bazı insanlar sevgisiz büyümüş ve sevgiyi paylaşmayı öğrenememiş olacak. Sevgine, özenine karşılık alamayacaksın. Hayal kırıklığı yaşayacaksın. Başına gelenlere üzülecek, öfkeleneceksin. Böyle durumlarda, öncelikle duygularına sahip çıkmanı öneriyorum. “Ne kızıyorsun” ya da “boşver üzülme” diyenlere karşı çık. Zaten yaşanmış olan duyguların yok sayılmasına izin verme. Ama üzüntünü de öfkeni de, endişelerini de, hatta sevinçlerini de kontrol edebileceğini unutma.  Duyguların seni değil, sen duygularını yönetirsin. Bu gücün ve yeteneğin var.

                Hayatta hiç yalnız olmadığını bil. Her zaman, seninle ortak hareket edecek insanlar bulabilirsin. Sadece aramaya devam etmen gerekir. Vazgeçmemen, kararlı olman gerekir.

                Azla yetinme. Çünkü o zaman kendini indirgemiş olursun ve bir süre sonra kendine öfkelenirsin. Bunu fark etmezsen de, öfkeni başkalarından çıkarmaya çalışırsın. Yeteneklerini geliştirebileceğin her fırsatı kullan.          Bir şeyleri anlamaya, öğrenmeye çok hevesli bir çocuk oldun hep. Gözlerini kocaman açarak, “gerçekten mi” diye şaşırırdın. Bunun tadını hiç unutma. Her zaman   şaşırabileceğin, yeniliklerle karşılaşabileceğin ortamları tercih et. Aynı şeyleri yaparak yaşamak, tüketir.

                Hangi mesleği, hangi işi yaparsan yap, şevkle, enerjiyle çalış. Hayat seni çok hoşlanmadığın işleri yapmak zorunluğunda bırakırsa da, olanı olduğu gibi kabul et. Değiştiremeyeceğin şeylerin sorumluluğunu tek başına alma. Çünkü bu da tüketir.

                Korktuğun zamanlar olacaktır, korkunu da sahiplen, bunu ancak cesur insanlar yapabilirler. Endişelerimiz bizi aynı zamanda tedbirli yapar. Ama endişelerini kontrol etmekte zorlanırsan, yardım istemeyi unutma.

                Sevgi Deniz’i, güzel kızım, sen biriciksin. Her insan gibi. Sana kendini kötü hissettirenler olacaktır hayatında, onların asıl derdi kendileriyledir, unutma.

 Her zaman, ne kadar değerli olduğunu hatırla.

0yorum yok

Yazar

Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışma Anabilim Dalı’ndan 1987’de mezun olmuştur. Yüksek Lisansını Ankara Ünivesitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde, Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı programında tamamlamıştır. Çeşitli ilk ve ortaöğrenim kurumlarında psikolojik danışman ve Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde yönetici olarak çalışmıştır. 1996 yılından bu yana psikoterapi ve kişisel gelişim alanına yönelmiştir. İletişim becerileri eğitimi, halkla ilişkiler, liderlik ve motivasyon, stres yönetimi, öfke yönetimi, sınav kaygısı, aile eğitimi gibi çeşitli kurs ve seminerlerde eğitimci olmuş, panel, toplantı ve konferanslarda konuşmuştur. 2009 yılında TRT Radyo 1 Kampus programında üniversiteye hazırlık konusunda danışmanlık, 2010 yılında TRT Ankara Radyosunda bir yıl süreyle her Perşembe akşamı iletişim ve yaşam becerileri konusunda program yapmıştır. 2003-2008 yılları arasında yönetim kurulunda da görev aldığı Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’nin “Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birimi”nde çalışmıştır. Bilişsel Davranışçı Terapi, Pozitif Psikoterapi ve Aile Terapisi, Oyun Terapisi, Sanatla Terapi ve Yaratıcılık Eğitimi, Transaksiyonel Analiz, Sistemik Psikoterapi, Psikodrama ve Yaratıcı Drama liderlik eğitimlerini almıştır. Bu alanlarda mesleki gelişim ve psikoterapist yetiştirme eğitimleri vermektedir. Kurucusu olduğu Olgu Psikolojik Danışma Merkezi’nde aile terapisi ve bireysel terapi, oyunla terapi, grupla psikolojik danışma hizmetlerini sunmaya, kurum ve kuruluşlara liderlik, motivasyon, kurumsal gelişim ve süpervizyon, personel eğitimi programları hazırlama, eğitim yapma, kişisel ve kurumsal gelişim konularında danışmanlık hizmeti verme hizmetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla