Genel,

Bana vurma öğretmenim…

Sen benim ilkokul öğretmenimdin.

Okulla, öğrenmeyle, başarmayla ilgili ilkleri seninle yaşıyordum. Seni sınıfta ilk gördüğümde, etrafını saran çocuklara gülümsüyordun. Bundan o kadar mutlu olmuştum ki… Seni sevmeye, sana güvenmeye o kadar hazırdım ki… Sonra başka ilkler oldu. Bağırdığın ve kızdığın zamanlar. Hoş değildi ama geçip gidiyordu. Sonra bir ilk daha oldu. Sen bana bir  tokat attın.

İlk kez birisi bana vurdu. Çok incindim öğretmenim. Bunun olduğuna inanamadım. Bana vurmasaydın ne güzel olurdu. Ben laftan da anlardım. Herkes gibi… Bana vurma öğretmenim. Gücünü bana kullanma. Hem, şiddet güç değildir ki, sen bize bunu öğretiyordun, başkasına zarar vermemek gerekiyormuş. Sen neden bana zarar verdin öğretmenim? Çok üzüldüm ben. Utandım, kendimi kötü hissettim. Ne yapacağımı, nasıl düşünüp nasıl hissedeceğimi şaşırdım. Çok kırıldım sana öğretmenim. Alışık değilim ben.

Belki beni iyi tanımıyordun, belki de umursamıyordun. Belki sen de üzülmüşsündür, bazen bu da aklıma geliyor ama bana bunu söylemeni çok isterdim öğretmenim. Benimle konuşup bana bir açıklama yapmanı, bana vurduğun için çok üzgün olduğunu söylemeni isterdim. Herkes hata yapabilir değil mi öğretmenim, ben de ve sen de yapabiliriz. Ama büyükler hatalarımızı düzeltmenin mümkün olduğunu söyler hep. Belki sen de bunu yapmak isterdin diye hep düşündüm öğretmenim.

Aslında biraz da korkuyordum, beni daha da sevmezsen diye. Sana duygularımı ve düşüncelerimi açıkladığım için kızarsan diye. Yine de, açık olmak istiyordum öğretmenim. Dürüstlüğü tercih etmeyi öğrendim. Birine kızsam da vurmadan konuşmayı öğrendim. Senin de çoğu zaman yaptığın gibi…

Ben senin gülümseyen halini çok seviyorum öğretmenim…

Özden Bilgin
0yorum yok

Yazar

Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışma Anabilim Dalı’ndan 1987’de mezun olmuştur. Yüksek Lisansını Ankara Ünivesitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde, Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı programında tamamlamıştır. Çeşitli ilk ve ortaöğrenim kurumlarında psikolojik danışman ve Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde yönetici olarak çalışmıştır. 1996 yılından bu yana psikoterapi ve kişisel gelişim alanına yönelmiştir. İletişim becerileri eğitimi, halkla ilişkiler, liderlik ve motivasyon, stres yönetimi, öfke yönetimi, sınav kaygısı, aile eğitimi gibi çeşitli kurs ve seminerlerde eğitimci olmuş, panel, toplantı ve konferanslarda konuşmuştur. 2009 yılında TRT Radyo 1 Kampus programında üniversiteye hazırlık konusunda danışmanlık, 2010 yılında TRT Ankara Radyosunda bir yıl süreyle her Perşembe akşamı iletişim ve yaşam becerileri konusunda program yapmıştır. 2003-2008 yılları arasında yönetim kurulunda da görev aldığı Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’nin “Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birimi”nde çalışmıştır. Bilişsel Davranışçı Terapi, Pozitif Psikoterapi ve Aile Terapisi, Oyun Terapisi, Sanatla Terapi ve Yaratıcılık Eğitimi, Transaksiyonel Analiz, Sistemik Psikoterapi, Psikodrama ve Yaratıcı Drama liderlik eğitimlerini almıştır. Bu alanlarda mesleki gelişim ve psikoterapist yetiştirme eğitimleri vermektedir. Kurucusu olduğu Olgu Psikolojik Danışma Merkezi’nde aile terapisi ve bireysel terapi, oyunla terapi, grupla psikolojik danışma hizmetlerini sunmaya, kurum ve kuruluşlara liderlik, motivasyon, kurumsal gelişim ve süpervizyon, personel eğitimi programları hazırlama, eğitim yapma, kişisel ve kurumsal gelişim konularında danışmanlık hizmeti verme hizmetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla