Genel,

Karar Vermek …

 Karar vermek bazen zor olur, seçenekler çok olduğu için ya da sadece iki seçenek olduğu için… Karar vermek, aynı zamanda sorumluluk almayı gerektirir. Hele de vereceğiniz karar sizden başkalarının da hayatını etkileyecekse, işler daha da zorlaşır. 
   Ailede kimin karar aldığı çok önemlidir. Annenin dediği mi oluyor, son sözü baba mı söylüyor yoksa her şey çocukların istediği gibi mi oluyor? Doğru dürüst bir karar alınmadan, her şey rastgele mi yaşanıyor? Ya da herkes bir arada, eşit söz hakkıyla ortak karar mı alıyor?
Karar almak için elinde seçenekleri olması gerekir insanın. Giyecek tek bir paltonuz varsa örneğin, hangisini giysem diye kararsız kalmazsınız. Tek çeşit yemeğiniz varsa, ne yesem diye düşünmezsiniz. 
Her şey bu kadar kolay değil elbette. Sonuçta, tek başımıza karar alamayacağımız çok şey var hayatta. Ama bazı şeyler de var ki kimse bu konularda sizin yerinize karar alamaz.
Dürüst biri olup olmayacağınıza siz karar verebilirsiniz örneğin. Alnınızın teriyle mi para kazanacaksınız yoksa başkalarının emeğiyle mi geçineceksiniz?
Nazik biri olup olmayacağınıza da siz karar verin. Kimseyi umursamadan canınız nasıl isterse yaşayıp yerlere tükürerek, sigara fırlatarak yaşamanıza bir engel yok. Karar sizin.
Adil biri olup olmayacağınız da size bağlı. Kimsenin hakkını çiğnemeden, gerçeklere gözünü kapamadan, hukuka uygun çözümler arayarak yaşamak, sizin kararınız…
Saygılı biri mi olacaksınız yoksa kendinden başkasını beğenmeyen biri mi? “O da kim oluyormuş” diye mi konuşacaksınız, “sizi dinliyorum, buyurun” diye mi? Bakın bu da tek başınıza karar verebileceğiniz konulardan biri. 
Yardımsever biri mi olacaksınız, kendinden başkasına hayrı olmayan biri mi? İşte yine karar sizin! İster ihtiyacı olanlara yardım eden, paylaşımcı biri olursunuz, isterseniz her koyun kendi bacağından asılır diyen biri!
Sevgi dolu mu olacaksınız, kin ne nefret dolu biri mi? İşte bu da sizin kararınızla olacak bir şey! Kim sizin yerinize duygularınızın yönünü tayin edebilir ki, çocuk musunuz siz, öyle hissetme böyle hisset diye komut verelim?
   Gördüğünüz gibi, tek başınıza karar verebileceğiniz pek çok konu var. Hem de öyle konular ki, hayatınızın niteliğini belirliyorlar. 
   Karar vermek için seçeneklerin olması gerekir demiştik. Ama bazen seçenekleri çok olunca, kendisi için işe yaramayan kararlar da alabilir insan.  Tercih ölçütlerimiz neler?   Dürüstlük, paylaşmak, sevgi, saygı, adalet ne kadar önemli bizim için? 
Önce bunu kararlaştıralım!
0yorum yok

Yazar

Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışma Anabilim Dalı’ndan 1987’de mezun olmuştur. Yüksek Lisansını Ankara Ünivesitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde, Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı programında tamamlamıştır. Çeşitli ilk ve ortaöğrenim kurumlarında psikolojik danışman ve Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde yönetici olarak çalışmıştır. 1996 yılından bu yana psikoterapi ve kişisel gelişim alanına yönelmiştir. İletişim becerileri eğitimi, halkla ilişkiler, liderlik ve motivasyon, stres yönetimi, öfke yönetimi, sınav kaygısı, aile eğitimi gibi çeşitli kurs ve seminerlerde eğitimci olmuş, panel, toplantı ve konferanslarda konuşmuştur. 2009 yılında TRT Radyo 1 Kampus programında üniversiteye hazırlık konusunda danışmanlık, 2010 yılında TRT Ankara Radyosunda bir yıl süreyle her Perşembe akşamı iletişim ve yaşam becerileri konusunda program yapmıştır. 2003-2008 yılları arasında yönetim kurulunda da görev aldığı Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’nin “Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birimi”nde çalışmıştır. Bilişsel Davranışçı Terapi, Pozitif Psikoterapi ve Aile Terapisi, Oyun Terapisi, Sanatla Terapi ve Yaratıcılık Eğitimi, Transaksiyonel Analiz, Sistemik Psikoterapi, Psikodrama ve Yaratıcı Drama liderlik eğitimlerini almıştır. Bu alanlarda mesleki gelişim ve psikoterapist yetiştirme eğitimleri vermektedir. Kurucusu olduğu Olgu Psikolojik Danışma Merkezi’nde aile terapisi ve bireysel terapi, oyunla terapi, grupla psikolojik danışma hizmetlerini sunmaya, kurum ve kuruluşlara liderlik, motivasyon, kurumsal gelişim ve süpervizyon, personel eğitimi programları hazırlama, eğitim yapma, kişisel ve kurumsal gelişim konularında danışmanlık hizmeti verme hizmetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla