Genel,

İşte Tatil Başladı…

8 Haziran’da ilk, orta ve lise düzeyindeki okullar ders programını sonlandırdı, öğretmenler henüz okullarda ama öğrenciler çoktan tatilde!

Sevgili çocuklar ve gençler, bakalım bu yaz için ne planlarınız var? Öncelikle, tatil için plan yapma planınız var mı? Üç aylık zamanı nasıl geçireceksiniz? Az zaman değil, bir yılın dörtte biri… Diğer 9 ay boyunca, okullu yaşamınızı aileniz ve öğretmenleriniz planlamış oluyor ama şimdi güç sizde! Evet, neler yapacaksınız?

Hemen, kitap okumak geldi mi aklınıza? Acaba internetteki gezintilerinizin bir kısmını da ilginizi çekebilecek kitapların keşfi için yapabilir misiniz? Eminim, siz “anne-baba, şu kitabı internetten sipariş edebilir miyiz, bu yaz onu okumak istiyorum” derseniz sevinçle kabul edeceklerdir! Kendi kitaplığınızı oluşturmak çok iyi bir olabilir.

Ama belki de bu yaz Karasu İlçe Halk Kütüphanesini keşfetmek istersiniz! Belediye binasının hemen yanındaki salonunda, sizleri bekleyen kütüphaneyi ziyaret edebilir, oradan da ödünç kitap alıp okuyabilirsiniz.

Belki yazın zamanınızı spor yapmak için kullanacaksınız. Yaz spor okullarını takip edeceksiniz. Bedeninizin biraz harekete, esnemeye ihtiyacı var belki… Belki sanat etkinlikleri varsa onlara katılmak isteyeceksiniz. Hoşunuza giden, ruhunuzu geliştiren müzik ya da resim atölyelerine katılacaksınız…

Belki de doğayla biraz yakınlaşırsınız. Evinizin bahçesi varsa bir köşesinde bitkiler, sebzeler yetiştirmek için heveslenirsiniz. Belki balkonunuzda saksıda çiçek yetiştirmek için çabalarsınız.

Belki doğal kırmızı çamur gördüğünüz bir yerden biraz alır ondan heykelcikler, oyuncaklar yaparsınız. Çamurun sizi nasıl rahatlattığını deneyimlersiniz belki…

Umarım zamanınızın çoğunu bilgisayar başında oyunla ya da internet gezintileriyle geçirmeyeceksiniz. Umarım televizyon en yakın arkadaşınız olmayacak.

Evet, sevgili anne-babalar… Bu yazıyı aslında size yazdığımı biliyorsunuz. Çocuklarınızı yaz tatilinde sağlıklı etkinliklere yönlendirin, onları destekleyin diye sesleniyorum. Biraz tembellik, biraz geç kalkmak, biraz televizyon, biraz bilgisayar, hepsi olsun elbette ama bu kadarla kalmasın, çocuklarınızı bilim, sanat, spor ve doğa ile buluşturmak için çabalayın.  Küçük yaşlardan itibaren bu etkinliklere katılan çocukların kendini ifade etme, problem çözme, çalışmayı sevme, sabırlı olma, dikkatli olma gibi yetenekleri gelişir. Sözle değil, eylemle öğrenir çocuklar, onlara bu fırsatları sağlamak görevinizdir.

Çocuklarınızı ailenin günlük hayatına da dahil edin. Sorumluluk, çocuklara hoşnutluk verir, kendini ciddiye almasına neden olur, onun kaldırabileceği şekilde, onu aşırı yorulmasına yol açmayan görevler de verin. Her çocuk büyümek ve bu arada takdir edilmek ister. Tüm bunları dengeleyebilirsiniz.

Her şeyiyle, iyi tatiller!

0yorum yok

Yazar

Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışma Anabilim Dalı’ndan 1987’de mezun olmuştur. Yüksek Lisansını Ankara Ünivesitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde, Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı programında tamamlamıştır. Çeşitli ilk ve ortaöğrenim kurumlarında psikolojik danışman ve Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde yönetici olarak çalışmıştır. 1996 yılından bu yana psikoterapi ve kişisel gelişim alanına yönelmiştir. İletişim becerileri eğitimi, halkla ilişkiler, liderlik ve motivasyon, stres yönetimi, öfke yönetimi, sınav kaygısı, aile eğitimi gibi çeşitli kurs ve seminerlerde eğitimci olmuş, panel, toplantı ve konferanslarda konuşmuştur. 2009 yılında TRT Radyo 1 Kampus programında üniversiteye hazırlık konusunda danışmanlık, 2010 yılında TRT Ankara Radyosunda bir yıl süreyle her Perşembe akşamı iletişim ve yaşam becerileri konusunda program yapmıştır. 2003-2008 yılları arasında yönetim kurulunda da görev aldığı Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’nin “Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birimi”nde çalışmıştır. Bilişsel Davranışçı Terapi, Pozitif Psikoterapi ve Aile Terapisi, Oyun Terapisi, Sanatla Terapi ve Yaratıcılık Eğitimi, Transaksiyonel Analiz, Sistemik Psikoterapi, Psikodrama ve Yaratıcı Drama liderlik eğitimlerini almıştır. Bu alanlarda mesleki gelişim ve psikoterapist yetiştirme eğitimleri vermektedir. Kurucusu olduğu Olgu Psikolojik Danışma Merkezi’nde aile terapisi ve bireysel terapi, oyunla terapi, grupla psikolojik danışma hizmetlerini sunmaya, kurum ve kuruluşlara liderlik, motivasyon, kurumsal gelişim ve süpervizyon, personel eğitimi programları hazırlama, eğitim yapma, kişisel ve kurumsal gelişim konularında danışmanlık hizmeti verme hizmetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla