Genel,

Anneler Günü Kutlu Mu?

  “Annem benim için çok çabaladı Özden Hanım. Okumamı çok ister, hep “oku da kendini kurtar” derdi. Ben okumaya çok hevesli değildim, çok çalışmak ve üniversiteye gitmek istemiyordum. Ama annem hep üstüme geldi. Ders çalışmıyorum diye beni döverdi. Sonunda karşıma çıkan ilk erkekle kaçtım.”
   “Annemi düşününce aklıma loş bir oda ve mırıltılı konuşma sesi gelir. Annem hep hastaydı ama nesi olduğunu bilmezdik. Ben en küçük olduğum için pek 
anlamıyordum ama abimle ablam hep öfkeli ve hırçın olurlardı. Annem ondan ne istesem “ablana söyle” derdi. Anneme hep hasret yaşadım aslında. Vardı ama yok gibiydi.”
   “Anne ben 3 yaşındayken ölmüş. Babaannemle büyüdüm. Babam ortalarda yoktu. Liseye başlayınca iyice yaşlanan babaannem ve dedem beni devlet yurduna verdi. Yurtta anne babası yaşayan çocuklar da vardı. Çok şaşırmıştım. Yaşayan bir anne çocuğunu niye yurda verir ki?”
   “Annem iyi kadındı ama çok zayıftı. Babam bizi döverken annem ağlardı, vurma çocuklara diye yalvarırdı ama bir gün bile bize siper olmadı, olamadı, ona şimdi acıyorum ama çocukken çok kızıyordum. Ben çocuğuma ne vurur ne de kimseye vurdurturum.”
   “Anneler günü geldi yine. Her yerde anne güzellemeleri. Bense anne olmak istemiyorum ve bu yüzden suçlanıyorum. Bir çocuk doğurmaya ve onu büyütmek için çırpınmaya mecbur muyum? Siz söyleyin Özden Hanım, anne olmamayı, sadece kadın kimliğimle yaşamayı tercih edemez miyim?”
   “Annemle eşim arasında kalıyorum. Annemin abarttığını biliyorum, eşim ağzıyla kuş tutsa yaranamıyor ama annem de yaşlı artık, onu evden atamam ki. Annem biraz uyumlu olmayı denese, her zaman eşimi eleştirmese…”
   “İşte böyle Özden Hanım. Annemin borazanı olmaktan vazgeçince, babamın neler çektiğini anladım, annemi yenemeyince susmuş meğer. Annem kendini mutsuz etmekle kalmamış, bizi de tüketmiş. Beni babamdan mahrum etmiş.    
   “Evet evet biliyorum bu yazdıklarımın hiçbiri sizin anneniz değil. Sizin anneniz hep sizin için yaşadı. Hem çalıştı hem evle ilgilendi hem de sizin ve kardeşlerinizin ihtiyaçlarını giderdi. O kadar fedakardı ki babanızı da bir çocuk gibi idare ederdi, ona hiç iş bırakmaz, her şeyi hallederdi.  Sizin anneniz sizi hiç dövmedi ya da az dövdü. Sizin anneniz bir melek, cadı olan başka anneler…
   Anneler de insandır oysa ve anne olmak doğanın bir parçası olmaktan kaynaklanır. Yani yaşamdaki rollerimizden sadece biridir. Anne olmak için doğurmanız gerekmez, doğurdunuz diye de anne olmazsınız.
   Annelik öğrenilir ve öğretilir. 
0yorum yok

Yazar

Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışma Anabilim Dalı’ndan 1987’de mezun olmuştur. Yüksek Lisansını Ankara Ünivesitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde, Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı programında tamamlamıştır. Çeşitli ilk ve ortaöğrenim kurumlarında psikolojik danışman ve Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde yönetici olarak çalışmıştır. 1996 yılından bu yana psikoterapi ve kişisel gelişim alanına yönelmiştir. İletişim becerileri eğitimi, halkla ilişkiler, liderlik ve motivasyon, stres yönetimi, öfke yönetimi, sınav kaygısı, aile eğitimi gibi çeşitli kurs ve seminerlerde eğitimci olmuş, panel, toplantı ve konferanslarda konuşmuştur. 2009 yılında TRT Radyo 1 Kampus programında üniversiteye hazırlık konusunda danışmanlık, 2010 yılında TRT Ankara Radyosunda bir yıl süreyle her Perşembe akşamı iletişim ve yaşam becerileri konusunda program yapmıştır. 2003-2008 yılları arasında yönetim kurulunda da görev aldığı Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’nin “Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birimi”nde çalışmıştır. Bilişsel Davranışçı Terapi, Pozitif Psikoterapi ve Aile Terapisi, Oyun Terapisi, Sanatla Terapi ve Yaratıcılık Eğitimi, Transaksiyonel Analiz, Sistemik Psikoterapi, Psikodrama ve Yaratıcı Drama liderlik eğitimlerini almıştır. Bu alanlarda mesleki gelişim ve psikoterapist yetiştirme eğitimleri vermektedir. Kurucusu olduğu Olgu Psikolojik Danışma Merkezi’nde aile terapisi ve bireysel terapi, oyunla terapi, grupla psikolojik danışma hizmetlerini sunmaya, kurum ve kuruluşlara liderlik, motivasyon, kurumsal gelişim ve süpervizyon, personel eğitimi programları hazırlama, eğitim yapma, kişisel ve kurumsal gelişim konularında danışmanlık hizmeti verme hizmetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla