Genel,

Anne Baba Tutumlarında Sevgi-Eğitim Dengesi

  • Bu çocuk artık çok oldu!
  • Sana kimse nasıl davranacağını öğretmemiş!
  • Bravo benim çocuğuma, en birincisi sınıfının, aferin!
  • Kıyamam ben sana, ver ben yapayım…
  • Bir türlü düzenli olmayı öğrenemedin!
  • Senin için herşeyi yaparım!

Tüm bu cümleleri aynı çocuğa sistemli bir şekilde söylediğinizi düşünün… Burada çocuk için neler oluyor? Hem seven hem kızan ebeveynler… Hem değerlisin hem o kadar da değilsin… Hem başarılısın hem de beceriksizsin, yetersizsin.

Burada olan şey, anne-baba tutumlarındaki tutarsızlık sonucu, sevgi ile eğitim arasındaki dengesizliktir. Sevgi; kabullenme, koruma, kollama ve sevecenlik gibi bütün olumlu duyguları içerir.
Eğitim ise; öğretilen her şeyi, bilgileri, becerileri, yasakları, kuralları, inançları, değer yargılarını, görgü kurallarını ve insanın sosyalleşmesi için gerekli olan tüm toplumsal değerleri kapsar. Gevşek eğitim verir ve yetersiz sevgi sunarsanız, ilgisiz-kayıtsız ebeveynler olursunuz ve çocuklarınızın da pasif-donuk, yetersiz, değersiz hissseden çocuklar olarak büyüme ihtimali artar.

Gevşek eğitim verir ama aşırı ilgi gösterir, sevgi sunarsanız koruyucu ebeveynler olur, sorumsuz-bencil-şımarık çocuklar büyütürsünüz. Sevgiyi aşırı göstermeye devam edip eğitimi de çok sıkı tutmaya çalışırsanız bu kez mükemmeliyetçi ebeveynler olur, çocuğu için herşeyin en iyisini isterken aşırı kontrollü, katı, acımasız çocuklar yetiştirmiş olduğunuzu farkedersiniz. Yetersiz sevgi gösterip aşırı disiplinle çocuk büyütüyorsanız bu kez de otoriter-reddedici ebeveynler olur, ve saldırgan-anti-
sosyal çocukların topluma katılmasına yol açmış olursunuz. Sevgisizlik de, aşırı sevgi de çocukta gerginlik yaratır, kendilerini tanımlamakta güçlük çekmelerine yol açar. Çocukların kendini bilen, duygu ve düşüncelerinin farkında olan kişiler olarak büyümeleri için sizin tutarlı davranışlarınıza ihtiyaçları var.

Sağlıklı çocukların büyüdüğü evlerde, anne-babalar tutarlı olur, sevgi ile eğitimi dengelerler, çocuklarını kendi haz ve sevgi nesneleri olarak görmek yerine hayata hazırlamak için sorumluluk hissederler. Çocuklarınızı hem sevip hem de ciddiye almak mümkün. Kendinizi ciddiye almakla başlayın, çocuklarınızla ilişkinizi geliştirebilirsiniz, değiştirebilirsiniz. Siz çocukken nelerden etkilenirdiniz hatırlayın. Bir çocuğun kendini nasıl iyi hissedebileceğini biliyorsunuz siz. Unuttuysanız, çocuğunuza sorun. Çocuğuna güvenen, dengeli bir ilgiyle büyüten ebeveynler olun.

Özden Bilgin
0yorum yok

Yazar

Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışma Anabilim Dalı’ndan 1987’de mezun olmuştur. Yüksek Lisansını Ankara Ünivesitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde, Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı programında tamamlamıştır. Çeşitli ilk ve ortaöğrenim kurumlarında psikolojik danışman ve Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde yönetici olarak çalışmıştır. 1996 yılından bu yana psikoterapi ve kişisel gelişim alanına yönelmiştir. İletişim becerileri eğitimi, halkla ilişkiler, liderlik ve motivasyon, stres yönetimi, öfke yönetimi, sınav kaygısı, aile eğitimi gibi çeşitli kurs ve seminerlerde eğitimci olmuş, panel, toplantı ve konferanslarda konuşmuştur. 2009 yılında TRT Radyo 1 Kampus programında üniversiteye hazırlık konusunda danışmanlık, 2010 yılında TRT Ankara Radyosunda bir yıl süreyle her Perşembe akşamı iletişim ve yaşam becerileri konusunda program yapmıştır. 2003-2008 yılları arasında yönetim kurulunda da görev aldığı Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’nin “Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birimi”nde çalışmıştır. Bilişsel Davranışçı Terapi, Pozitif Psikoterapi ve Aile Terapisi, Oyun Terapisi, Sanatla Terapi ve Yaratıcılık Eğitimi, Transaksiyonel Analiz, Sistemik Psikoterapi, Psikodrama ve Yaratıcı Drama liderlik eğitimlerini almıştır. Bu alanlarda mesleki gelişim ve psikoterapist yetiştirme eğitimleri vermektedir. Kurucusu olduğu Olgu Psikolojik Danışma Merkezi’nde aile terapisi ve bireysel terapi, oyunla terapi, grupla psikolojik danışma hizmetlerini sunmaya, kurum ve kuruluşlara liderlik, motivasyon, kurumsal gelişim ve süpervizyon, personel eğitimi programları hazırlama, eğitim yapma, kişisel ve kurumsal gelişim konularında danışmanlık hizmeti verme hizmetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

Araç çubuğuna atla